21. 08. 2018
Noćno slepilo nije potpuni nedostatak vidne oštrine noću, kao što samo ime govori. Reč je o sniženoj vidnoj oštrini noću ili u uslovima slabijeg osvetljenja.
Noćno slepilo, za razliku od slepoće na boje (daltonizam), nije poremećaj sam po sebi, već simptom određenog stanja. Može se pojaviti kod svih ljudi, različitih uzrasta, čak i kod male dece.
Noćno slepilo – simptomi
Vaš noćni vid se prilično razlikuje od onog dnevnog. U mraku oko u osnovi ne raspoznaje boje, te je vidna oštrina lošija. Područje smanjene vidne oštrine nalazi se u središtu vidnog polja, te je oku teže raspoznati statične objekte, od onih pomičnih.
Ukoliko patite od “noćnog slepila” imaćete probleme sa noćnim vidom, a moći ćete normalno da funkcionišete danju ili uz dobro osvetljenje. Nećete biti u mogućnosti da vidite objekte u mraku koji su lako vidljivi drugima, a prilagodjavane iz svetla na tamu će biti otežano i usporeno. Poteškoće dolaze do izražaja pri vožnji, posebno u sumrak i noću.
Drugi naziv za noćno slepilo je nyctalopia, što znači smanjena adaptacija na tamu koja nastaje zbog poremećaja u ćelijama mrežnjače, koje su odgovorne za vid u slabijim svetlosnim uslovima.
Može biti stečena (simptom nekih stanja) ili urođena (prisutna kod rođenja).
Uzroci stečene nyctalopie ili noćnog sljepila
Nedostatak vitamina A: noćna slepoća je jedan od prvih znakova nedostatka vitamina A. Nedostatak vitamina A često se razvija kod pothranjene djece koja su premlada da prepoznaju problem sa svojim noćnim vidom.
Ukoliko je uzrok noćnog slepila katarakta, rešenje je operacija. Vaš hirurg će operacijskim zahvatom izvaditi zamućeno očno sočivo, i zameniti ga prozirnim. Noćni vid bi se trebao bitno poboljšati posle zahvata.
Kod prisutnosti kratkovidosti dioptrijske naočare ili kontaktna sočiva mogu poboljšati vid tokom dana i noću. Svakako se obratite svom doktoru ukoliko i dalje imate poteškoća s vidom uslovima slabijeg osvetljenja, čak i sa kontaktnim sočivima.