17. 02. 2016
Pri izboru naočara najčešće ćete obratiti pažnju na to kako Vam stoji okvir i da li je u trendu. Ali za pravilan odabir naočara treba znati i neke stručne stvari.
Okviri se prave od različitih manje ili više kvalitetnih materijala, a na to utiče njihova trajnost.
Pročitajte: Kako se biraju okviri za naočare prema obliku lica.
Sočiva(stakla) sa plus dioptrijom su tanja na krajevima, a deblja ka sredini, a kod minusa je obrnuto, pa to može da utiče na vaš izbor okvira.
Ako je veća dioptrija sočiva su deblja, pa treba voditi računa o debljini i veličini okvira.
Za daljinu treba veće, a za blizinu manje vidno polje, pa zato postoji razlika u veličini okvira.
Pročitajte: Kako izabrati dečije naočare za vid ili sunce.
Razmak zenica može da utiče na veličinu vašeg okvira ( npr. imate mali razmak zenica, a želite veliki ram, može nastati problem sa centriranjem. I kod izbora sočiva (stakala) imate različite mogućnosti.
Ako ne želite da se vidi debljina sočiva, možete uzeti istanjena sočiva( npr. indeks 1.56, 1.6, 1.67 i 1.74).
Ako radite na računaru, koristite mobilni telefon, radite pod lošom veštačkom rasvetom, vaš izbor su sočiva sa zaštitom ( Blue Cut, Blue Control i Crizal Prevencia- najbolja zaštita).
Možete uzeti fotoosetljiva sočiva ili obojena sočiva sa velikim izborom boja.
Rešenje za vas su multifokalna(progresivna) sočiva u kojima na jednom sočivu imate dioptriju za daljinu, za srednju daljinu i za blizinu. Postoje i bifokalna sočiva, u kojima se radi samo dioptrija za daljinu i blizinu, ali su teža za navikavnje i manje komforna od multifokalnih.
Naočare kupujte u specijalizovanim optičkim radnjama i posavetujte se sa prodavcima koji će Vam pomoći stručnim savetima.
Poslušajte savet ABM Clinic i bićete zadovoljni.